Rozšírenie na Slovensku:
Jeden z najčastejších druhov zo sledovaného radu je Protonemura auberti, osídľujúci výlučne karpatikum. Nevyskytuje sa len v povodiach Dunaja, Laborca a Tisy. Preferuje nadmorské výšky horského stupňa. Ide predovšetkým o druh karbonátových tokov v ritrálových úsekoch, ale vyskytuje sa aj v prameňoch. Preferuje toky 1. -3. rádu.
Imága majú subanálne chlopne plynule vytiahnuté do hrotovitých výbežkov, subgenitálna platnička samíc je veľmi krátka a tak bočné vaginálne chlopne sú viditeľné v podobe guľovitých valov. Dĺžka a rozpätie samcov je 5-7 mm a 15-18.5 mm, samice majú merajú 6-10 mm a rozpätie je 16.5-22 mm (Winkler, 1957).
Párovité štety lariev na 4. -6. tergite bruška nepresahujú1/3 jeho dĺžky. Na týchto tergitoch sú na distálnom konci medzi dlhšími štetmi len tenké štíhle a ostrejšie zakončené štetiny. Doba imág je od júla do októbra (Krno, 2013).
Refereces:
KRNO, I. 2013. Determinačný kľúč pre hydrobiológov, časť II., Pošvatky (Plecoptera). Bratislava, VUVH, Bratislava.
WINKLER, O. 1957. Plecoptera Slovenska. Biologické práce SAV, Bratislava, 3: 1-95.
Citing:
ŽIAK, M. 2016. Protonemura auberti. In Plecoptera Slovaca. https://www.plecopteraslovaca.eu/nemouridae/protonemura/protonemura-auberti-illies-1954/Accessed on current date.