Rozšírenie na Slovensku:
Druh Nemurella pictetii sa takmer dominantne vyskytuje vo všetkých povodiach. Hojný je predovšetkým tam, kde je vylúćená konkurencia iných pošvatiek. Ide predovšetkým o horský druh, ktorý sa nachádza aj v kolínnom, podhorskom či alpínskom pásme. Vyskytuje sa takmer vo všetkých zónach toku, ale najfrekventovanejšie v ritrále a vo vysokohorských plesách. Preferuje toky rádov 1 – 3. Najviac lokalít, kde bol zaznamenaný druh N. pictetti, ležalo na kryštalinickom podloží, ale vyskytoval sa aj na ostatných podložiach. Jeho prítomnosť je úzko viazaná na malé toky.
Imága sú sfarbené tmavo alebo svetlo hnedo, hlava býva tmavšia ako pronotum. Majú štíhle a dlhé nohy vždy svetlejšie než telo. Subgenitálna platnička samcov je vzadu s dlhým, zaškrteným výbežkom. Veľkosť a rozpätie je mimoriadne premenlivá (samce: 5-7 mm a 14-17mm, samice: 6-10 mm a 18-25 mm). Všeobecne sa dá povedať, že exempláre s vyšších polôh sú menšie než z nížin. Imága lietajú od marca do septembra (Winkler, 1957). Štety lariev sú dlhšie ako celé telo, aj nohy a tykadlá sú výrazne dlhé. Celé telo je pokryté dlhými šabľovitými štetinami. Dlhé ochlpenie štetov, samčie paraprokty sú neobyčajne pretiahnuté (Krno, 2013).
Refereces:
WINKLER, O. 1957. Plecoptera Slovenska. Biologické práce SAV, Bratislava, 3: 1-95.
KRNO, I. 2013. determinačný kľúč pre hydrobiológov, časť II., Pošvatky (Plecoptera). Bratislava, VUVH, Bratislava.
Citing:
ŽIAK, M. 2016. Nemurella pictetii. In Plecoptera Slovaca. https://www.plecopteraslovaca.eu/nemouridae/nemurella/nemurella-pictetii-klapalek-1900/Accessed on current date.