rod Capnia PICTET, 1841
Druhy rodu Capnia sú malé tmavé pošvatky. Na prednom krídle majú niekoľko priečnych žiliek medzi Sc a predným okrajom. Cerky sú mnohočlenné, dlhé ako polovica zadočku. U samcov sú modifikovaný jeden alebo dva abdominálne tergity, supraanálny lobus je špecifického tvaru a dobre vyvinutý. 9. sternit je so subgenitálnou plôškou. Samice majú rôzne tvarovaný 8. abdominálny sternit, ale bez skutočnej subgenitálnej platničky. Bežná je redukcia krídel (Winkler, 1957).
Larvy sú vzhľadom podobné larvám rodu Leuctra. Navzájom sa líšia rozdelením 1. – 9. abdominálneho segmenta. Labiálne palpy sú veľmi krátke, ledva dosahujú koniec gloss. Dospelé samčie larvy majú vytvorený typický 10. segment, ktorý obsahuje supraanálny lobus a navonok opakuje jeho tvar. Subanálne chlopne sú krátke (Krno, 2013).
Celkovo sa v Európe nachádza z rodu Capnia 5 druhov, z toho na Slovensku boli zistené 2, pričom Capnia nigra sa považuje za vyhynutý druh na našom území. Distribúcia druhov je veľmi heterogénna. Zatiaľ čo druh C. nigra patril výslovne do ekoregiónu panonikum a druh C. vidua je viazaný na karpatikum. Navyše tieto druhy sa spoločne nevyskytovali v jednom povodí. Z distribúcie vyplývajú aj rozdielne ekologické nároky jednotlivých druhov.
Refereces:
WINKLER, O. 1957. Plecoptera Slovenska. Biologické práce SAV, Bratislava, 3: 1-95.
KRNO, I. 2013. determinačný kľúč pre hydrobiológov, časť II., Pošvatky (Plecoptera). Bratislava, VUVH, Bratislava.
Citing:
ŽIAK, M. 2016. Capnia. In Plecoptera Slovaca. https://www.plecopteraslovaca.eu/capniidae/capnia/Accessed on current date.